Rákóczi túrós lepény


a tésztához:
* 10 dkg porcukor
* 20 dkg vaj vagy margarin
* 30 dkg finomliszt
* 2 tojássárgája
* fél citrom reszelt héja

a töltelékhez:
* 75 dkg tehéntúró
* 10 dkg mazsola
* 1 csomag vaníliás cukor
* 3 tojássárgája
* 5-6 evőkanál cukor
* fél citrom reszelt héja

a tetejére:
* 5 tojásfehérje
* 5-6 evőkanál cukor

a tepsi kikenéséhez:
* vaj

A tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, és hűtőbe tesszük. A töltelékhez a túrót áttörjük, a mazsolával, a vaníliás cukorral, a tojássárgájával, a cukorral meg a reszelt citromhéjjal összekeverjük. Egy kb. 25x35 centis tepsit kivajazunk, a tésztát egyenletesen belenyomkodjuk, villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 15 perc alatt aranysárgára sütjük. Utána a túrókrémet egyenletesen rákenjük. A tojásfehérjét félig felverjük, majd a cukrot apránként hozzáadva kemény habbá verjük. Csillagcsöves habzsákba töltjük, és a képen látható módon a túrókrémre nyomjuk. Visszatoljuk a sütőbe, és változatlan lánggal kb. 25 percig sütjük..

Sárgarépatorta

a tésztához:
* 30 dkg cukor
* 6 tojás
* 2 csomag vaníliás cukor
* késhegynyi só
* 2 dl tejszín
* 20 dkg vaj
* 45 dkg sárgarépa
* 20 dkg darált dió
* 5 dkg cukrozott narancshéj
* 30 dkg finomliszt
* 1 csomag sütőpor

a forma kikenéséhez:
* vaj

a tetejére:
* 2 evőkanál porcukor
* 1 evőkanál méz
* 3 dkg vaj
* 2 dl tejszín
* 1 kiskanál zselatinpor
* 1 kisebb sárgarépa
* csipetnyi cukor

A cukrot a tojásokkal meg a vaníliás cukorral habosra keverjük, megsózzuk, a tejszínt meg az olvasztott vajat belecsorgatjuk. A sárgarépát megtisztítjuk, finomra reszeljük, és a dióval meg a finomra vágott narancshéjjal elkeverjük, majd a tojásos masszához adjuk. A lisztet a sütőporral összeforgatjuk, az előzőekbe dolgozzuk. Egy 23 centi átmérőjű tortaformát kivajazunk. Előmelegített sütőben, a közepesnél kisebb lánggal (170 °C; légkeveréses sütőben 155 °C) kb. 90 percig sütjük, majd megvárjuk, amíg kihűl. A tetejére szánt porcukrot a mézzel meg a vajjal kevergetve fölolvasztjuk, és a torta tetejére kenjük. Rövid ideig dermesztjük. Közben a tejszínt kemény habbá verjük, a 0,5 deci vízben föloldott zselatint belecsorgatjuk, és a torta tetejére kenjük. Hűtőszekrénybe téve megvárjuk, amíg megköt. A répát megtisztítjuk, hosszában vékonyan fölszeleteljük, majd hosszú, vékony csíkokra vágjuk. Cukros vízben 2 percig főzzük, leszűrjük, és a torta tetejére szórjuk.

Rigójancsi


a tésztához:
* Tojás
* csapott evőkanál cukor
* 1 púpozott evőkanál finomliszt
* 1 csapott evőkanál kakaópor
* 1 evőkanál olaj

a krémhez:
* 8 dl tejszín
* 1 púpozott evőkanál zselatinpor
* 10 dkg étcsokoládé
* 1 púpozott evőkanál porcukor

az oldalára:
* 10 dkg vékony lapocskákra hágott mandula

a tetejére:
* 15 dkg étcsokoládé

A tésztához a tojássárgáját a cukor felével habosra keverjük, a tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük. A lisztet a kakaóval összekeverjük. A kétféle tojásos masszát lazán összeforgatjuk, közben apránként a kakaós lisztet meg az olajat is hozzáadjuk. Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk, egy 23 centi átmérőjű tortakarikát ráteszünk, és körberajzoljuk. A tésztamasszát egyenletesen rákenjük, előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 20 percig sütjük. Amikor kihűlt, a tortakarikába fektetjük, és a formát kartonpapírral kibéleljük úgy, hogy a pereménél magasabb legyen, nehogy a krém kifolyjon. A tejszínt kemény habbá verjük, és kb. 4 evőkanálnyit félreteszünk belőle. A zselatint 15 percre 1 deci hideg vízbe áztatjuk, hogy megduzzadjon, majd addig melegítjük, amíg feloldódik. 1 evőkanálnyit ebből is elteszünk, a többit a tejszínbe csorgatjuk, és elfelezzük. Az egyik felébe olvasztott csokoládé, a másikba porcukor kerül. A tésztára egyenletesen rákenjük a csokoládés, majd a fehér habot, és hűtőszekrényben 5-6 órán át dermesztjük. Utána a tortakarikát meg a kartont leemeljük róla. A félretett zselatint újra föloldjuk, az eltett tejszínhabba csorgatjuk, a torta oldalára simítjuk, majd ismét hűtőbe állítjuk. Közben sütőpapírra tesszük a tortakarikát, körberajzoljuk, és az olvasztott csokoládét egyenletesen rákenjük. Ha megszilárdult forró vízbe mártott késsel fölszeleteljük, és a torta tetejére rakosgatjuk. Az oldalához mandulát tapasztunk; végül forró vízbe mártott késsel a bejelölt csokoládétetők mentén fölszeleteljük.

Sakk-matt szelet


a sárga tésztához:
* 15 dkg margarin
* 15 dkg porcukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 1 citrom reszelt héja
* 3 tojás
* 12 dkg finomliszt
* késhegynyi sütőpor

A barna tésztához:
* 15 dkg margarin
* 15 dkg porcukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 3 tojás
* 10 dkg finomliszt
* 2 dkg kakaópor

A töltelékhez:
* 30 dkg baracklekvár

A csokoládémázhoz:
* 20 dkg porcukor
* 4 evőkanál kakaópor
* 6 dkg margarin
* 3 evőkanál forró víz

A Sárga tésztához a margarint, a porcukrot, a vaníliás cukrot és a reszelt citromhéjat habosra keverjük. A tojások fehérjéit kemény habbá verjük, és belekeverjük a masszába. Egy nagy tepsit kivajazunk, lisztezzük és egyenletesen belesimítjuk a tésztát. Amíg sül, kikeverjük a barna tésztát a sárgához hasonlóan, de hozzáadjuk a kakaóport is. Ugyanúgy vajas, lisztes tepsiben kisütjük. Ha kihűlt, hosszában kettévágjuk, majd a lapokat lekvárral megkenjük és összeragasztjuk: a sárga lapra kerül a barna, majd ismét sárga és így tovább. Ha összeraktuk, a sütemény tetejére fektetünk egy nagyobb vágódeszkát és egy kb. félkilós súlyt vagy nehezéket, és így hagyjuk legalább egy órán át. A nehezéket levéve kb. 1,5 centi széles szeletekre vágjuk. Ezeket váltakozva egymásra ragasztjuk a lekvárral. 4 szeletből lesz egy rúd. A kész rudakat bevonjuk a langyosra melegített csoki mázzal.

Sárika-szelet


Az egyik tésztához:
* 30 dkg liszt
* 10 dkg cukor
* 8 dkg zsír vagy 10 dkg vaj
* 1 csapott kanál kakaó
* 1 tojás
* 1 késhegynyi szódabikarbóna
* 5 evőkanál tej

A másik tésztához:
* 4 tojás
* 4 evőkanál cukor
* 4 evőkanál liszt

A krémhez:
* 1 dl rum
* 2,5 dl tej
* 3 púpozott kanál liszt
* 1 tojássárgája
* vanília
* 20 dkg vaj
* 25 dkg cukor

A mázhoz:
* 10 dkg cukor
* 2 evőkanál kakaó
* 1-2 evőkanál feketekávé
* tej vagy víz
* 10 dkg vaj

Mindkét tésztát ugyanabban a tepsiben sütjük meg. Az első tészta anyagait összegyúrjuk, és a tepsi hátán két egyforma lapot sütünk belőle. A második tulajdonképpen piskótatészta. A cukorral habosra kevert tojássárgájákhoz hozzávegyítjük a cukrot és a tojáshabot, és kikent tepsiben megsütjük. Deszkára borítjuk. A krémhez a lisztet a hideg tejjel simára kavarjuk a tojássárgájával, vaníliával együtt, majd sűrűre főzzük. Állandó keverés mellett kihűtjük. A vajat a cukorral habosra keverjük, és apránként hozzádolgozzuk a vaníliás pépet. Az egyik barna lapot meglocsoljuk a rum felével, rákenjük a krém felét, ráigazítjuk a piskótalapot, erre a többi krémet, befedjük az ugyancsak rummal meglocsolt barna lappal. Az összeállított tésztára ráteszünk egy súlyos deszkát, és kissé megnyomkodva összeigazítjuk a tésztát. Elkészítjük a mázat: a cukrot, a kakaót, folyadékot és a vajat gyenge tűzön összeolvasztjuk, levéve a tűzről addig kavarjuk, míg vastagodni kezd, akkor a tésztára öntjük és gyorsan elsimítjuk. 1-2 napra hűvös helyre tesszük, csak azután vágjuk fel. Szép és finom sütemény.

Pudingos Gesztenyés Szelet


* 60 dkg liszt
* 20 dkg zsír vagy margarin
* 15 dkg cukor
* 1 csomag szalalkáli
* 1 dl tej
* 2 egész tojás
* színes aroma (vérnarancs vagy meggy)

A krémhez:
* 2 csomag vaníliás pudingpor
* 7 dl tej
* cukor ízlés szerint
* 15 dkg vaj vagy margarin
* 20 dkg porcukor
* 25 dkg gesztenyemassza

A tetejére:
* 30 dkg porcukor
* 3 cl rum

A lisztet a zsírral vagy margarinnal elmorzsoljuk. A cukrot, egész tojásokat, langyos tejben feloldott szalalkálit összekeverjük. Felezzük a keveréket, felébe kevés aromát teszünk (csak a színe miatt). Rétestészta keménységűre gyúrjuk. Majd a külön kigyúrt gombócokat kettéosztjuk. Késfoknyi vastagra nyújtjuk, tepsi hátoldalán vagy sütőlapon laponként világosra sütjük. Villanytűzhelyen kb. 150 °C fok, 8-10 perc. A pudingot a tejjel, cukorral megfőzzük, hűlni hagyjuk. A vajat vagy margarint porcukorral habosra keverjük, és a kihűlt pudinggal összekeverjük. 2/3-át összekeverjük a gesztenyemasszával. A krémeket felváltva a tészta közé kenjük. A porcukrot a rummal elkeverjük, enyhén folyós állapotú legyen, majd rákenjük a tészta tetejére. Lehetőleg másnap szeleteljük. A tészta addig megpuhul, a cukormáz megkeményedik.

Puncskocka


* 6 tojás
* 12 dkg cukor
* 12 dkg liszt

A krémhez:
* 1 csomag puncs pudingpor
* 3 dl tej
* 25 dkg porcukor
* 25 dkg margarin

A mázhoz:
* 1 csomag puncsízű cukormáz
* 2 evőkanál víz

A tojásfehérjéből kemény habot verünk a cukor folyamatos hozzáadásával, majd hozzákeverjük a tojások sárgáját és lazán a lisztet. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, és ujjnyi vastagon ráterítjük a tésztát, majd mérsékelten meleg sütőben megsütjük. A tejet felforraljuk, a pudinggal sűrűre főzzük, és ha langyosra hűlt, a porcukorral habosra kevert margarinhoz adjuk. Amikor a tészta kihűlt, kettévágjuk, és a krémmel megtöltjük. A cukormázat a vízzel felolvasztjuk, és a sütemény tetejét bevonjuk vele. Színes tortadarával megszórjuk, kockára vágva kínáljuk.

Puncstorta


a tésztához:
* 12 tojás
* 12 evőkanál cukor
* 12 púpozott evőkanál finomliszt

a sziruphoz:
* 4 dl víz
* 20 dkg cukor
* 1 citrom
* 1 dl málnaszörp
* 0,5 dl rum

a töltelékhez:
* 40 dkg sárgabarackíz
* 1 evőkanál cukor

a mázhoz:
* 4 evőkanál porcukor
* 1 dl málnaszörp
* fél citrom leve
* fél tojásfehérje

az oldalára:
* 8-10 dkg pirított mandula vagy dió (esetleg kekszmorzsa)

a díszítéshez:
* sárgabarackbefőtt

A tésztához a tojások sárgáját a cukor egyharmadával fehéredésig keverjük; a többivel a tojásfehérjét kemény habbá verjük. A kétféle tojásos masszát óvatosan egymásba forgatjuk, miközben a lisztet is beleszitáljuk. Két 24 centi átmérőjű tortakarikát sütőpapírral bélelt tepsire rakunk, a masszát elfelezve beletöltjük. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 40 percig sütjük. Ha csak egy tortakarikánk van, akkor a tésztát két részletben készítjük el, mert állás közben összeesik. A sziruphoz a vizet a 20 deka cukorral meg a fehér héja nélkül gerezdjeire szedett citrommal kevergetve fölforraljuk. A kétharmadát félretesszük, a maradékot a málnaszörppel meg a rummal ízesítjük. Az egyik piskótatortát lapjában elfelezzük. A barackízt a cukorral kevergetve felforraljuk. Egy keveset a tortalap vágott oldalára kenünk, és lekváros oldalával fölfelé egy tányérra tett - ami a torta préselésénél kifolyó levet felfogja - tortakarikába helyezzük. Az egészben hagyott piskótatortát 3x3 centis kockákra vágjuk, és egyesével, felváltva a sima, illetve a rumos szirupba mártjuk (vigyázzunk, nehogy túlzottan megszívja magát!). Egymás mellé a tortakarikában lévő lapra rakosgatjuk. A maradék fél piskótakarika egyik felét lekvárral megkenjük, s ezzel lefelé fordítva a tortakarikába tesszük. Utána lepréseljük, vagyis a tetejére papírt vagy deszkát fektetünk, egy lábast 3-4 liter vízzel megtöltve ráállítunk, és hűvös helyen 6-8 órán át dermesztjük. Végül a tortakarikát leemeljük a tortáról; a tészta tetejét és oldalát a megmaradt, kissé megforrósított barackízzel megkenjük. Hűtőszekrényben rövid ideig dermesztjük, ezalatt elkészítjük a mázat. Ehhez a porcukrot átszitáljuk, a szörppel, a citrom levével meg a tojásfehérjével (utóbbitól lesz fényes) kb. 40 °C-osra melegítjük, majd a torta tetejére kenjük. Ha a máz megszilárdult, a torta oldalára pirított mandulát tapasztunk, a tetejét sárgabarackbefőttel díszítjük.

Raffaello


* 20 dkg porcukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 20 dkg margarin
* 18 dkg tejpor
* 10 dkg darált keksz
* 20 dkg kókuszreszelék
* 5 dkg sótlan mogyoró.

A cukrot. a vaníliás cukrot, a margarint összegyúrjuk a tejporral, a darált keksszel és a kókuszreszelék felével. Diónyit veszünk a masszából, a közepébe egy-egy mogyorószemet teszünk, így formálunk a masszából golyókat, majd a maradék kókuszreszelékbe hempergetjük. 1 órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy az ízek összeérjenek, utána fogyaszthatjuk. Nagyon finom!

Ribizlis vaníliaszelet


* 25 dkg mascarpone krémalap,
* 1 db kakaós piskótalap,
* 1 csomag vaníliaízű pudingpor,
* 2 evőkanál cukor,
* 3 dl tej,
* 15 dkg porcukor,
* 1 csomag vaníliás cukor,
* 20 dkg ribizli

A tetejére:
* tejszínhab,
* ribizli

A Pudingport a csomagoláson található leírás szerint elkészítjük. A mascarpone-t a porcukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a lehűtött pudingot és simára keverjük. Az elkészült krémbe óvatosan belevegyítjük a megtisztított ribizlit. A piskótát hosszában kettévágjuk, megtöltjük a krém felével, majd a sütemény tetejét és oldalát bevonjuk a másik felével. Közvetlenül a tálalás előtt felszeleteljük, végül tejszínhabbal, ribizli- szemekkel vagy fürttel, esetleg mandulaforgáccsal, illetve szeletelt mandulával díszítjük.

Sacher-torta


a tésztához:
* 12 dkg vaj
* 12 dkg porcukor
* 6 tojás
* 15 dkg étcsokoládé
* 12 dkg kristálycukor
* 12 dkg finomliszt
* 1 mokkáskanál őrölt fahéj
* 1 kiskanál sütőpor

a töltelékhez:
* 35 dkg barackíz

a bevonáshoz:
* 20 dkg étcsokoládé

A vajat a porcukorral habosra keverjük, de közben egyenként beledolgozzuk a tojások sárgáját is. A csokoládét vízgőzön fölolvasztjuk - inkább csak megpuhítjuk -, és a vajas masszába keverjük. A tojások fehérjét a kristálycukorral kemény habbá verjük. A lisztet a fahéjjal meg a sütőporral összekeverjük. A tojáshabot egy-két mozdulattal a csokoládés masszába forgatjuk, majd a lisztet is apránként hozzáadjuk. Vigyázzunk, nehogy összetörjük! Egy 23 centi átmérőjű tortakarikát sütőpapírral bélelt tepsire teszünk, és a papírt a szélére visszahajtjuk, nehogy a massza kifolyjon. Még jobb, ha olyan szétszedhető tortakarikát használunk, aminek van alja. A masszát egyenletesen belesimítjuk, és előmelegített sütőben, a közepesnél kisebb lánggal (170 °C; légkeveréses sütőben 155 °C) 1 óra 30 percen át sütjük. A formában hagyjuk kihűlni, körbevágjuk, hogy a forma biztosan elengedje, majd tálra borítjuk, hogy a szép sima alja kerüljön felülre. A tésztát lapjában három részre vágjuk. A barackízt habverővel simára keverjük, a tortát megtöltjük, de úgy gazdálkodjunk vele, hogy vékony rétegben az oldalára meg a tetejére is jusson. 3-4 órára hűtőszekrénybe állítjuk. Utána a tetejét meg az oldalát bevonjuk a közben felolvasztott étcsokoládéval, végül dermedni hagyjuk.

Piskótatekercs


a piskótához:
* 7 tojás
* 7 evőkanál cukor
* 7 evőkanál finomliszt

a kikenéshez:
* vaj
* liszt

a töltelékhez:
* 35-40 dkg sűrű sárgabarackíz

a tetejére:
* porcukor

A tojások sárgáját a cukor egyharmadával fehéredésig keverjük. A tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük. A kétféle tojásos masszát lazán egymásba forgatjuk, közben evőkanalanként a lisztet is hozzáadjuk. Fakanállal dolgozzunk, nehogy összetörjön a hab. Kivajazott, meglisztezett vagy sütőpapírral bélelt nagy tepsibe öntjük, egyenletesen szétkenjük. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) 15-18 percig sütjük. A sütőből kivéve enyhén meglisztezzük a tetejét, deszkára borítjuk - ha van rajta papír, lehúzzuk róla -, és föltekerjük. Papírba vagy konyharuhába csomagoljuk, és megvárjuk, amíg kihűl. Utána a tésztát kihengergetjük, a simára kevert lekvárral megkenjük, végül újból föltekerjük. A tetejére porcukrot szitálunk, tálaláskor ujjnyi vastagra fölszeleteljük.

Párizsi szelet


* 3 tojás
* 2 tojássárgája
* 12dkg porcukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 10 dkg liszt
* 1 evőkanál kakaó
* 5 dkg margarin
* 2 tojásfehérje

A töltelékhez:
* 5 dl tejszín
* 2 tojássárgája
* 15 dkg csokoládé
* 1 csomag vaníliaízű puding

A 3 egész tojást, a 2 tojássárgáját, a cukrot és a vaníliás cukrot egy edényben forró víz fölött sűrűre keverjük. Miután kihűlt, hozzáadjuk a lisztet, a kakaót, a felolvasztott margarint és a 2 tojásfehérjéből keményre felvert habot. A tepsit kikenjük, megszórjuk kevés liszttel, és a masszát beleöntjük. Előmelegített sütőben, lassú tűzön megsütjük. Mikor kihűlt, kiborítjuk a tepsiből, kettévágjuk. A töltelékhez a tejszínt a tojássárgájával és a megreszelt csokoládéval és a pudingporral összevegyítjük. Mérsékelt tűzön, állandó keverés közben sűrű krémmé főzzük, majd kihűtjük. Amikor bevontuk, megszórjuk tortadarával, és szeleteljük.

Orosz krémtorta


* egy kész piskótatorta

a krémhez:
* 10 dkg mazsola
* 1 csomag (4 dkg) vaníliás pudingpor (főzni való)
* 4 dl tej
* 4 púpozott evőkanál cukor
* 0,5 dl rum
* 4 dl tejszín
* 1 púpozott evőkanál zselatinpor

a díszítéshez:
* 2 dl tejszín
* 1 kiskanál zselatinpor
* színes gyümölcsök az oldalára:
* 10 dkg durvára darált mandula vagy dió, esetleg piskótamorzsa (lehet vegyesen is)

A mazsolát kb. 1 deci vízben fölforraljuk, majd leszűrjük, leöblítjük és lecsöpögtetjük. A pudingport a tejjel meg a cukorral kis lángon - még jobb, ha vízgőzre téve -, habverővel szorgalmasan kevergetve sűrű krémmé főzzük. A tűzről levéve beleszórjuk a mazsolát, a rummal ízesítjük, és megvárjuk, amíg kihűl. A tejszínt kemény habbá verjük. A zselatint 1 deci hideg vízbe áztatjuk, majd addig melegítjük, amíg átlátszóvá válik. Kissé hűlni hagyjuk, de mielőtt megdermedne, 2-3 evőkanál tejszínhabbal jól elkeverjük. Utána óvatosan a tejszínhabba forgatjuk a főzött vaníliakrémmel együtt. A piskótatortát lapjában három egyenlő részre vágjuk, és az alsót egy papírral körben kibélelt tortakarikába fektetjük (a papírnak a tortakarika pereménél magasabbnak kell lennie, csak így lehet megtölteni a tortát úgy, hogy a krém ne folyjon ki belőle). A mazsolás-tejszínes krémből 2 evőkanálnyit - lehetőleg úgy, hogy mazsola ne legyen benne - félreteszünk, a többit elfelezzük, és egy adagot egyenletesen a piskótára kenünk. Tortalap, a maradék krém, majd újból piskótalap következik. A félretett 2 evőkanálnyi krémet a tetejére kenjük, és letakarva, hűtőszekrényben 3-6 órán át dermesztjük, de még jobb, ha egész éjjelre benne hagyjuk. A díszítéshez fölverjük a tejszínt. A zselatint fél deci vízben ugyanúgy készítjük elő, mint a krémhez, majd a tejszínbe csorgatjuk. Egy keveset a torta oldalára kenünk belőle, így jobban rátapad a mandula vagy a dió, illetve ami ide kerül. A maradék tejszínt csillagcsöves habzsákból a torta tetejére nyomjuk, végül színes gyümölcsökkel (például meggybefőttel, cukrozott narancshéjjal stb.) díszítjük. Rövid ideig hűtőszekrényben dermesztjük; végül forró vízbe mártott késsel fölszeleteljük.

Nöi szeszély


a tésztához:
* 2,5 dkg élesztő
* 2 dl tej
* 2 evőkanál kristálycukor
* 15 dkg Rama sütőmargarin
* 5 tojássárgája
* 1 citrom reszelt héja
* 30 dkg finomliszt

a tetejére:
* 5 tojásfehérje
* 2o dkg kristálycukor
* 20 dkg sűrű sárgabaracklekvár
* 10 dkg dióbél

1. Az élesztőt 1 dl langyos tejbe morzsoljuk, a fele cukrot beleszórjuk, letakarva, meleg helyen 20 perc alatt felfuttatjuk. A puha margarint először magában, majd a cukorral keverjük habosra, a tojások sárgáját egyenként beledolgozzuk. A citromhéjjal, az élesztővel, a többi langyos tejjel és a liszttel jól kikeverjük.
2. Margarinnal kikent, belisztezett, kb. 32x24 cm-es tepsibe simítjuk (vizes késsel a legkönnyebb) és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180°C, légkeveréses sütőben 165°C) kb. 25 perc alatt arany barnára sütjük. Ha túlzottan pirulna, alufóliával letakarjuk.
3. Közben a tojásfehérjét kemény habbá verjük, a vége felé evőkanalanként a cukrot is hozzáadjuk. A sült tésztát a kb. fél dl vízzel simára kevert lekvárral megkenjük. A habot rásimítjuk. Durvára vágott dióval meghintjük. A sütőbe visszatoljuk, kb. 10 percig sütjük, majd a lángot elzárjuk, a sütőajtót kinyitjuk, a süteményt - pontosabban a habot - még 15 percig így szárítjuk. Ha kihűlt, forró vízbe mártott késsel kétszer hét szeletre vágjuk.

Nagymama cseresznyetortája


a tésztához:
* 1 kg burgonya (újburgonya nem jó hozzá!)
* 1 mokkáskanál só
* 25 dkg margarin vagy vaj
* 35 dkg finomliszt
* 4 tojássárgája

a töltelékhez:
* 1 kg cseresznye
* 5 evőkanál cukor
* 1 mokkáskanál őrölt fahéj

a díszítéshez:
* porcukor

A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, finomra reszeljük és egy tálba töltjük. Annyi (kb. 5 deci) vizet öntünk rá, amennyi ellepi, majd 15 percig pihentetjük. Utána leszűrjük, a burgonyát ki is nyomkodjuk, és az így kapott levet (az áztatóvízzel együtt!) 15-20 percre félrerakjuk. Ezalatt elkészítjük a tésztát: a burgonyareszeléket megsózva, a margarinnal, a liszttel meg a tojások sárgájával inkább lágy, mint kemény tésztává gyúrjuk. Hűtőszekrényben 20 percig pihentetjük, majd utána 3 egyenlő részre osztjuk, és kb. 22 centi átmérőjű, kerek lapokká nyújtjuk. Egy sütőlapot vagy tepsit alufóliával kibélelünk, majd a tésztakorongokat óvatosan ráfektetjük, megszurkáljuk. Előmelegített sütőben, a közepesnél erősebb lánggal (200 °C; légkeveréses sütőben 180 °C) kb. 15 percig sütjük, majd megvárjuk, amíg kihűl. A cseresznyét leszárazzuk, megmossuk és kimagozzuk. A gyümölcsöt lábasba öntjük, rászórjuk a cukrot, a fahéjjal fűszerezzük, és kevergetve felforraljuk. A félretett burgonya lé tetején összegyűlt vizet leöntjük. Az aljára leülepedett keményítőt először egy kevés forró gyümölcslével simára keverjük, majd a gyümölcsre öntjük, és 2-3 percig forraljuk. Ezalatt kissé besűrűsödik; végül lehúzzuk a tűzről. Akkor jó, ha a leve egy tányérra csöppentve a zseléhez hasonlóan megköt. Mielőtt a keményítős gyümölcs teljesen megkocsonyásodna, összeállítjuk a tortát. Az egyik kihűlt, sült tésztalapot tányérra fektetjük, és a töltelék felét ráhalmozzuk, majd elsimítjuk. Erre ismét tészta, majd a maradék töltelék kerül. Végül a harmadik tortalapot 8 egyenlő szeletre vágjuk, porcukrot szitálunk rá, és a tortát befedjük. Kb. 30 percig dermedni hagyjuk, majd forró vízbe mártott fűrészes késsel felszeleteljük.

Mogyorókrémes torta


a tésztához:
* 35 dkg finomliszt
* 30 dkg vaj
* 10 tojássárgája
* 10 dkg finomra darált mogyoró
* 5 dkg cukor

a krémhez:
* 15 dkg pörkölt mogyoró 4 dl tej
* 1 csomag (4 dkg) vaníliás vagy mogyorós pudingpor (főzni való)
* 15 dkg cukor
* 2 tojás
* 20 dkg
* vaj

a tetejére:
* 10 dkg étcsokoládé
* 5 dkg fehér csokoládé

A tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Utána 7, egyre nagyobb átmérőjű, fél centi vastag kerek lappá nyújtjuk. Ha egymásra fektetjük őket, szép lépcsőzetesek legyenek. Sütőlapra vagy tepsire téve, előmelegített sütőben, a közepesnél kicsit nagyobb lánggal (190 °C; légkeveréses sütőben 170 °C) a kicsiket 10-12, míg a legnagyobb lapot 20 perc alatt aranysárgára sütjük. A krémhez a mogyorót durvára törjük. A tejet a pudingporral, a cukorral meg a tojásokkal kevergetve sűrű krémmé főzzük. A tűzről levéve a mogyorót beledolgozzuk, majd amikor kihűlt, apránként a habosra kevert vajhoz adjuk. A tortalapokat a krémmel egymásra rétegezzük úgy, hogy krém csak a tészták közé kerüljön, a lépcsőkre ne! Hűtőben 1-2 órán át dermesztjük, végül a kétféle olvasztott csokoládé keverékével bevonjuk.

Mézes szezámtorta


a tésztához:
* 60 dkg finomliszt
* 1 csomag sütőpor
* 15 dkg porcukor
* 20 dkg méz
* 7 tojássárgája
* 25 dkg margarin
* 1,5 dl tej

a tepsi kikenéséhez:
* olaj

a krémhez:
* 25 dkg cukor
* 5 dl tej
* 1 csomag (4 dkg) vaníliás pudingpor (főzni való)
* 10 dkg szezámmag
* 20 dkg vaj

a megkenéshez:
* 10 dkg sárgabarack
* a zselés gyümölcshöz:
* 10-10 dkg aszalt füge és datolya
* 5 dkg mazsola
* 1 púpozott evőkanál zselatinpor
* 2 dl víz
* 1 evőkanál méz

a díszítéshez:
* néhány szem füge és datolya

A tésztához a lisztet a sütőporral összekeverjük, majd a többi hozzávalóval összegyúrjuk. Letakarva, hűtőszekrényben 2-3 órán át, de még jobb, ha egy egész éjszakát pihentetjük. Sütéskor 6 egyenlő részre osztjuk, és mindegyiket 23 centi átmérőjű kerek lappá nyújtjuk. Kiolajozott tepsire vagy sütőlapra rakjuk, villával megszurkáljuk, majd előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 12 perc alatt megsütjük. Megvárjuk, amíg kihűl, azután a lapokat középen, egy tésztakorong kivételével - ami a torta alja lesz - egy 8 centi átmérőjű szaggatóval vagy pohárral kiszúrjuk. A leeső kis lapokat máris kioszthatjuk a család legfalánkabb tagjai között. A krémhez 5 deka cukorból, 4 deci tejből meg a pudingporból az előírás szerint sűrű krémet főzünk. A maradék cukrot kis lángon, kevergetve karamellizáljuk, a félretett 1 deci tejet ráöntjük, épp csak fölforraljuk, majd az imént készült vaníliakrémet is hozzáadjuk. Megvárjuk, amíg kihűl. A szezámmagot száraz serpenyőben, közepes lángon, kevergetve aranysárgára pirítjuk, hűlni hagyjuk. A vajat habosra keverjük, és a karamellás krémet meg a szezámmagot hozzáadjuk. A sárgabarackízt fölforraljuk, ecsettel a tortalapokra kenjük, amiket a krémmel rétegezve egymásra rakunk úgy, hogy az a lap legyen alul, amelyiknek a közepe nincs kiszúrva. Hűtőbe téve dermesztjük. Fontos, hogy a krémből jó négykanálnyit eltegyünk a díszítéshez, és az is, hogy a kiszúrt részre (középre) ne kerüljön krém, mert zsíros, a zselé nem köt meg rajta. Az aszalt gyümölcsöket fölfőzzük, utána leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük. A datolyát kimagozzuk, és a fügével együtt 2-3 darabra vágjuk. A zselatint 2 deci hideg vízbe szórjuk, rövid ideig duzzadni hagyjuk, utána kevergetve addig melegítjük, amíg fel nem oldódik. A mézzel édesítjük, és 3-4 evőkanálnyit félreteszünk belőle. A gyümölcsöket belekeverjük, és a torta üregébe töltjük. Dermedni hagyjuk, majd a félretett krémmel a torta oldalát vékonyan körbekenjük, és villával kicifrázzuk. A többi krémet csillagcsöves habzsákból körben a torta tetejére nyomjuk, a közepét pedig fölfőzött, vékonyan fölszeletelt fügével meg datolyával megrakjuk. A félretett zselés levet meglangyosítjuk, és a torta tetejére locsoljuk. Hűtőszekrényben 1 napig állni hagyjuk, hogy a mézes tészta a krémtől megpuhuljon. Forró vízbe mártott, recés késsel szeleteljük föl.

Mézes zserbó


* 50 dkg liszt
* 30 dkg Rama margarin
* 36 dkg + 3 evőkanál porcukor
* 1 kávéskanál szódabikarbóna
* 2 egész tojás + 3 tojássárgája
* 4 evőkanál olvasztott méz
* kb. 2-3 evőkanál tejföl
* 1 csomag vaníliás cukor
* 3 evőkanál liszt
* 5-6 dl tej, 3-4 evőkanál rum

50 dkg lisztet elmorzsolunk 10 dkg margarinnal. Hozzáadunk 16 dkg porcukrot, 1 kávéskanál szódabikarbónát, és 2 egész tojással, 4 evőkanál olvasztott mézzel és kb. ugyanennyi tejföllel jól kidolgozott tésztát készítünk. 5 egyenlő részre osztva keveset pihentetjük, majd késhát vastagságúra nyújtva 5 egyforma lapot sütünk belőle. A krémhez 3 tojássárgájából, 3 evőkanál cukorral és egy csomag vaníliás cukorral, 3 evőkanál liszttel, 5-6 dl tejjel sűrű, sima krémet főzünk, és kihűtjük. 20 dkg margarint, 20 dkg porcukorral, 3-4 evőkanál rummal habosra keverünk, hozzákeverjük a kihűlt, főzött krémet, és megtöltjük vele a mézes lapokat. A tetejét bevonhatjuk csokoládémázzal, vagy egyszerűen meghintjük vaníliás porcukorral. Különlegesen finom sütemény bármilyen alkalomra. A töltelék egy részét ízesíthetjük kakaóval is, ízlés szerint. Csak másnap szeleteljük fel, addigra a tészta megpuhul.

Mézes Krémes


* 5 dkg margarin
* 40 dkg liszt
* 15 dkg cukor
* 1 tojás
* 1 kávéskanál szódabikarbóna
* 3-4 evőkanál tej
* 6 dkg méz

A töltelékhez:
* 20 dkg margarin
* 20 dkg cukor
* 1 citrom reszelt héja
* 3 dl tej
* 6 dkg búzadara
* 15 dkg baracklekvár

A margarint, az egész tojást, a cukrot, a tejet és a mézet gőz fölött összefőzzük. Langyosra hűtjük, hozzáadjuk a lisztet, a szódabikarbónát és sima tésztává gyúrjuk. Négy cipóba osztjuk, majd fél órán át pihentetjük. A cipókból egyenként késhát vastagságú lapokat nyújtunk, és sütőpapírral bélelt tepsibe téve, előmelegített sütőben 180 °C-on 8-10 perc alatt megsütjük. A töltelékhez a tejet felforraljuk, hozzáadjuk a búzadarát és sűrűre főzzük. Amikor kihűlt, belevegyítjük a cukorral habosra kevert margarint, majd a reszelt citromhéjjal ízesítjük. A lapokat egyenként vékonyan megkenjük lekvárral, és rásimítjuk a krémet, majd egymásra helyezzük a lapokat. A süteményt néhány óráig pihentetjük, hogy megpuhuljon, ezután a tetejét meghintjük porcukorral, és szeleteljük.

Meggyes- Tejszínes Szelet


* 6 tojás
* 6 evőkanál kristálycukor
* 6 evőkanál rétesliszt
* 1 evőkanál kakaó

A töltelékhez:
* kristálycukor
* 2 üveg (7 dl-es) meggybefőtt
* 15 dkg étkezési keményítő
* 25 dkg vaj
* 5 dl habtejszín
* 2 csomag habfixáló

A díszítéshez:
* csokoládéforgács

A tojássárgájákat habosra keverjük 3 evőkanál cukorral. A fehérjéket kemény habbá verjük a maradék cukorral, majd a tojássárgájás masszához keverjük. Hozzáadjuk az átszitált lisztet és kakaót. A tésztát egy tepsibe öntjük, és előmelegített sütőben 180 °C-on kb. 12-15 percig sütjük. A befőtt levét leszűrjük, hozzáadunk egy liter vizet, és ízlés szerint édesítjük. A léből egy keveset leöntünk és félreteszünk. A többit összekeverjük a keményítővel és sűrűre főzzük. A krémet két részre osztjuk. Az egyik felébe még forrón belekeverjük a kimagozott meggyet. A másik felét hagyjuk kihűlni, majd összekeverjük a vajjal. A piskótát meglocsoljuk a félretett befőttlével, és előbb meggyes, majd vajas krémmel megkenjük. A tejszínt habfixálóval habbá verjük, és a sütemény tetejére kenjük. Csokoládéforgáccsal díszítjük.

Meggyes túrótorta


A tésztához:
* 12,5 dkg RAMA margarin
* 25 dkg liszt
* 1 késhegynyi sütőpor
* 6,5 dkg cukor 1 db tojás
* 1 üveg meggybefőtt
* 2,5 dkg étkezési keményítő
* 2-3 evőkanál darált mandula

A krémhez:
* 7,5 dkg RAMA margarin
* 75 dkg sovány tehéntúró
* 20 dkg cukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 1 teáskanál reszelt citromhéj
* 2 evőkanál citromlé
* 5 db tojás
* 1 evőkanál liszt

* 1 tojássárgája a torta megkenéséhez
* 2 evőkanál kajszibarack lekvár
* 3 evőkanál vékonyra szeletelt mandula a torta díszítéséhez
* 1 evőkanál porcukor a torta meghintéséhez

A lisztet a sütőporral, a margarinnal és a tojással sima tésztává gyúrjuk. Cipót formálunk belőle és hideg helyen 30 percig pihentetjük. Lecsöpögtetjük a meggy levét. A keményítőt 3 evőkanál meggy lével simára keverjük. A többi levet felforraljuk, hozzáadjuk a feloldott keményítőt és állandó keverés mellett kb. 10 percig főni hagyjuk, végül beleöntjük a meggyet. Kinyújtjuk a tésztát, kibéleljük vele a sütőformát, elosztjuk rajta a meggyet és a mandulát. Megolvasztjuk a margarint, és ha kissé kihűlt, hozzákeverjük a túrót, a cukrot, a vaníliás cukrot, a citromhéjat, a tojásokat és a lisztet. A túrómasszát a meggyre kenjük és előmelegített sütőben, 175 °C-on, kb. 60 percig sütjük. A tojássárgáját kevés vízzel összekeverjük, ecsettel bekenjük vele a tésztát és további 15 percig sütjük. A formában hagyjuk kihűlni és csak ezután vesszük ki. A torta oldalát megkenjük lekvárral. A mandulát kevés zsiradékon megpirítjuk egy serpenyőben és a torta oldalára nyomkodjuk, végül porcukorral megszórjuk.

Málnatorta


* 60 dkg málna
* 1 evőkanál citromlé
* 3 dkg porcukor
* 1 db zöldcitrom
* 25 dkg háztartási keksz (lehet kókuszos)
* 7,5 dkg margarin
* 60 dkg tehéntúró
* 1,5 dl tejföl
* 10 dkg cukor
* 4 egész tojás
* 1 evőkanál liszt

40 dkg málnát a citromlével, 2 evőkanál vízzel, a porcukorral felforralunk, majd 1 percig főzünk. Pürésítjük, majd 1 dl-re sűrűsítjük, közepes lángon főzve, majd lehűtjük. A zöldcitrom héját lereszeljük, majd elkeverjük a levével. A kekszet összetörjük, majd elkeverjük a megolvasztott margarinnal. A tortaformát kibéleljük sütőpapírral, és a kekszmorzsát elosztjuk benne. A túrót, tejfölt, tojásokat összemixeljük, majd hozzáadjuk a lisztet. A túrómassza kétharmadát elkeverjük a málnasűrítménnyel, és a formába öntjük. A maradék egyharmadot elkeverjük a citromlével, és rátesszük az előző rétegre. 160 fokon 15 percig sütjük, majd fél órán át 150 fokon. Hűtve tálaljuk.

Mákos-sárgabarackos torta


a tésztához:
* 8 tojás
* 20 dkg cukor
* 35 dkg darált mák
* 1-1 evőkanál darált dió és finomliszt
* 15 dkg vaj

a töltelékhez:
* 1 púpozott evőkanál zselatinpor
* 20 dkg sárgabaracklekvár
* 2 evőkanál cukor
* 40 dkg aszalt sárgabarack

a megkenéshez:
* kb. 6 evőkanál sárgabaracklekvár

a bevonathoz:
* 12 dkg fehér csokoládé
* 4 dkg étcsokoládé

az oldalára:
* 10-10 dkg fehér csokoládé és aszalt sárgabarack

A tojások sárgáját a cukor egyharmadával fehéredésig keverjük, a tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük. A mákot, a diót meg a lisztet összekeverjük. A kétféle tojásos masszát lazán egymásba forgatjuk, miközben a lisztes-diós mákot is beleszórjuk. A vajat fölolvasztjuk - de vigyázzunk, nehogy forró legyen! -, és a tésztához csorgatjuk. Egy 23 centi átmérőjű tortaformát sütőpapírra teszünk, 3 centivel szélesebb körben, mint a forma átmérője, körbevágjuk, majd a tortakarika oldalára felhajtjuk, és zsineggel rákötözzük. Ez azért fontos, hogy a tészta, amit beletöltünk, nehogy kifolyjon; még jobb, ha eleve olyan tortaformánk van, aminek az oldala meg az alja levehető. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180-190 °C; légkeveréses sütőben 165-170 °C) kb. 45 percig sütjük. Megvárjuk, amíg kihűl, majd a formából kiemeljük, és lapjában elfeleztük. A tortakarikát papírral vagy fóliával kibéleljük, az alsó tésztalapot belerakjuk, kb. 1 evőkanálnyi baracklekvárral megkenjük, így később a töltelék nem áztatja el a tésztát. A töltelékhez a zselatint 2 deci hideg vízbe áztatjuk. Amikor megduzzadt, addig melegítjük, míg feloldódik. Ekkor hozzáadjuk a baracklekvárt meg a cukrot. Az aszalt sárgabarackot elfelezzük vagy elharmadoljuk, az előzőekhez adjuk, majd az egészet egyenletesen a tortakarikában lévő tésztára halmozzuk. A tészta másik felét szintén 1 evőkanálnyi barackízzel megkenjük, és lekváros felével a töltelékre borítjuk. Hűtőszekrényben megdermesztjük. Ezután kiemeljük a formából, és az oldalát meg a tetejét kb. 2-2 evőkanálnyi sárgabaracklekvárral vékonyan körbekenjük. A bevonathoz a kétféle csokoládét külön-külön fölolvasztjuk. Egy vágódeszkára sütőpapírt fektetünk, az üres tortakarikát rátesszük, és körberajzoljuk. A fehér csokoládét a papírra csorgatjuk, nedves késsel a megrajzolt kör formájára kenjük, és mielőtt megdermedne, az étcsokoládét is belecsorgatjuk, majd ecsettel elkevergetjük, így lesz szép márványos mintázatú. Megvárjuk, amíg megszilárdul, és forró vízbe mártott késsel 16 cikkre vágjuk. A torta tetejére rakosgatjuk, így egyben a későbbi szeletek helyét is kijelöltük. A torta oldalára fehér csokoládé meg apróra darabolt aszalt sárgabarack kerül.

Lúdláb torta


a tésztához:
* 3 tojás
* 3 evőkanálcukor
* 1 csapott evőkanál kakaópor
* 3 evőkanál finomliszt

a töltelékhez:
* 40 dkg meggybefőtt

a krémhez:
* 3 dl tej
* 1 csomag (4 dkg) csokoládé ízű pudingpor (főzni való)
* 3 evőkanálcukor
* 20 dkg vaj
* 10 dkg étcsokoládé

a bevonathoz:
* 20 dkg étcsokoládé
* a díszítéshez:
* 6 szép szem meggy

A tésztához a tojássárgáját egy evőkanál cukorral fehéredésig keverjük. A tojásfehérjét a többi cukorral kemény habbá verjük. A kakaót a lisztbe forgatjuk. A kétféle tojásos masszát lazán egymásba keverjük, közben apránként a kakaós lisztet is beleszórjuk. Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk, egy 24 centi átmérőjű tortakarikát ráteszünk, körberajzoljuk. A piskótamasszát egyenletesen rákenjük, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) 18-20 percig sütjük. A papírt még melegen lehúzzuk róla, és a tésztát a tortakarikával kiszúrjuk, így leesnek azok a darabok, amik a megrajzolt körön túlfolytak. Utána sült oldalával felfelé a tortakarikába tesszük.

Somlói galuska


a tésztához:
* 8 tojás
* 20 dkg cukor
* 20 dkg finomliszt
* 4 dkg darált dió
* 2 dkg kakaópor

a sziruphoz:
* 3 dl víz
* 15 dkg cukor
* 10 dkg mazsola
* 1 citrom reszelt héja

a krémhez:
* 4 tojás
* 10 dkg cukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 2,5 csomag (10 dkg) vaníliás pudingpor (főzni való)
* 1 liter tej

az ízesítéshez:
* 0,5 dl rum

a szóráshoz:
* 6 dkg darált dió
* 6 dkg kakaópor

az öntethez:
* 15 dkg étcsokoládé
* 1,5 dl víz
* 5 dkg cukor
* 1 dl rum

a díszítéshez:
* tejszínhab

A tésztához a tojások sárgáját a cukor egyharmadával fehéredésig keverjük. A tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük. A két habot lazán egymásba forgatjuk, miközben apránként a lisztet is hozzáadjuk. A masszát három részre osztjuk, az egyikbe a diót, a másikba a kakaót keverjük, a harmadikat fehéren hagyjuk. A háromféle tésztát külön-külön, sütőpapírral bélelt, közepes nagyságú tepsibe simítjuk, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C)15-18 percig sütjük. A sziruphoz a vizet a cukorral fölforraljuk, a mazsolát beleszórjuk. A tűzről levéve a citromhéjjal ízesítjük. A krémhez a tojássárgáját a cukorral, a vaníliás cukorral, a pudingporral, 1 deci hideg tejjel simára keverjük. A többi tejet fölforraljuk, egy keveset az előzőekhez merünk, majd a tejbe öntjük, és habverővel kevergetve 1-2 percig főzzük; így sűrű krém lesz belőle. A tűzről levéve a kemény habbá vert tojásfehérjét is beleforgatjuk. A diós piskótalapot mélyebb tepsibe fektetjük, és a meleg mazsolás sziruppal meg a rummal meglocsoljuk. A krém egyharmadát rá kenjük, darált dióval meghintjük. Erre a kakaós piskótalap kerül, amit sziruppal meg rummal meglocsolunk. Egyharmadnyi krémet rákenünk, dióval meghintjük. A világos piskótalap kerül felülre. A maradék sziruppal és rummal meglocsoljuk, a többi krémet rákenjük, és kakaóport szitálunk a tetejére. Rövid időre hűtőszekrénybe tesszük, hogy összeérjenek az ízek. Az öntethez a csokoládét a cukorral fölolvasztjuk a vízben. A tűzről levéve kicsit hűlni hagyjuk, majd a rummal ízesítjük. Tálaláskor a somlói galuskát kanállal tányérra szaggatjuk, tejszínhabbal díszítjük, végül a csokoládéöntettel meglocsoljuk.

Sportszelet


* 35 dkg liszt
* 15 dkg porcukor
* 4 dkg vaj
* 1 tojás
* 3 evőkanál kakaó
* 1 kávéskanál szódabikarbóna
* kb. 3 evőkanál tejföl

A töltelékhez:
* 5 dl tej
* 2 csomag vaníliás puding
* 15 dkg vaj
* 15 dkg porcukor

A tetejére:
* 1 tortabevonó
* 2 evőkanál olaj

A porcukrot a vajjal habosra keverjük, hozzáadjuk a tojást, a kakaót, majd a szódabikarbónával elvegyített lisztet, és annyi tejfölt, hogy könnyű tésztát kapjunk. Három részre osztva lapokat sütünk belőle, ezalatt elkészítjük a krémet. A tejben a vaníliás pudingot felfőzzük. Amíg hűl, a vajat a porcukorral habosra keverjük. Amikor a puding már csak langyos, hozzákeverjük a cukros vajat. Az így kapott krémmel megtöltjük a lapokat. A tetejéhez a tortabevonót megolvasztjuk, elkeverjük az olajjal. és a sütemény tetejére simítjuk. Nagyon finom, egyszerű és mutatós. Máz nélkül is készíthetjük, ebben az esetben porcukorral hintjük meg.

Szüreti torta


a tésztához:
* 25 dkg finomliszt
* 20 dkg vaj
* 1 tojás
* 5 tojássárgája
* 4 dkg reszelt sajt

a krémhez:
* 1 csomag (4 dkg) főzni való vaníliás pudingpor
* 1 evőkanál finomliszt
* 3 dl fehérbor (muskotályos vagy száraz szamorodni)
* 6 evőkanál kristálycukor
* 5 tojásfehérje

a díszítéshez:
* 8 dkg dió
* Porcukor
* 1 kis fürt szőlő

A lisztet a puha vajjal, a tojással, a tojássárgájával meg a reszelt sajttal összegyúrjuk. Hűtőszekrényben fél órán át pihentetjük, majd 4 részre osztjuk. Egyenként kb. 2 mm vastag kerek lappá nyújtjuk, és egy 21 centi átmérőjű tortakarikával kiszúrjuk, majd óvatosan, hogy kerek formáját megtartsa, tepsire rakjuk. A kevésbé gyakorlottak a tésztát először csúsztassák a sütőlapra, s csak ezután szúrják ki. A leeső részt mindig a következő tésztába gyúrjuk, így a végén a veszteség egészen elenyésző lesz. A tortalapot villával megszurkáljuk, majd előmelegített sütőben, a közepesnél erősebb lánggal (200 °C; légkeveréses sütőben 180 °C) 12-15 perc alatt aranysárgára sütjük. A másik három lappal ugyanígy járunk el. Utána a sütőt elzárjuk, és a diót egy tepsiben a még forró sütőbe toljuk. Megpirítjuk, s ha kihűlt, durvára vágjuk. A pudingport meg a lisztet egy kevés borral simára keverjük. A többi bort 1 evőkanál cukorral felforraljuk. Közben a tojásfehérjét kemény habbá verjük, de mielőtt teljesen megszilárdulna, folyamatosan beledolgozzuk a cukrot is. A maradék bort felforraljuk, s először egy keveset a lisztes pudingporba keverünk, majd a többit is beleöntjük. Kis lángon, kevergetve sűrűre főzzük. Ezután a tűzről lehúzzuk, és a kemény habbá vert tojásfehérjét a még forró krémbe forgatjuk. A tortát gyorsan kell tölteni: egyrészt mert a könnyű krém hamar összeesik, és a tortánk alacsonyabb lesz, másrészt ha a krém kihűl, besűrűsödik, és nem lesz kenhető. Az elmosott és szárazra törölt tortakarika aljára egy sült tésztalapot fektetünk. A krém szűk egyharmadával egyenletesen megkenjük, és egy másik tésztalapot óvatosan ráborítunk, de nem nyomjuk rá. A rétegezést hasonlóan folytatjuk: krém, tortalap és újból szűk egyharmadnyi krém következik. A maradék krémmel a tortát vékonyan körbekenjük, és a durvára vágott vagy tört diót egyenletesen az oldalára tapasztjuk. A negyedik tortalapot fűrészes késsel nyolc részre vágjuk, majd porcukorral megszórjuk. Szeletenként úgy helyezzük a torta tetejére, hogy az egyik oldalukat kissé megdöntjük, és támasztékul egy-két szőlőszemet bújtatunk alájuk. Fél napra (vagy akár egy egész éjszakára) hűtőszekrénybe tesszük, ezalatt a krém a tésztát kissé megpuhítja. Közvetlenül tálalás előtt adjuk asztalra: egy széles késsel alányúlva óvatosan leemeljük a tortakarikáról, és forró vízbe mártott késsel fölszeleteljük.

Tarka Málnás Szelet


* 20 dkg margarin
* 20 dkg porcukor
* 8 tojás
* 1 csomag vaníliás cukor
* 15 dkg liszt
* fél csomag sütőpor
* 15 dkg mogyoró
* 10 dkg csokoládé
* málnadzsem
* 50 dkg málna

A citromos mázhoz:
* 20 dkg porcukor
* fél citrom leve
* 2 evőkanál forró víz

A vajat a cukorral kikeverjük, közben egyenként hozzáadjuk a tojássárgáját. Majd beletesszük a vaníliás cukrot, a felvert habot, a lisztet, a sütőport és az őrölt mogyorót. Amikor jól összekevertük, a tésztát két részre osztjuk. A fele tésztát margarinnal kikent, lisztezett tepsibe tesszük, és mérsékelten meleg sütőben sütjük. Ezalatt a tészta másik felébe olvasztott csokoládét keverünk, és ezt a tésztát is megsütjük. A csokoládés tésztát málnadzsemmel megkenjük, és betakarjuk a fehér tésztával. A jól elkevert citromos mázzal bevonjuk, felszeleteljük, esetleg még málna szemekkel díszítjük.

Tejszínes kókusztorta


a kókuszlaphoz:
* 10 tojásfehérje
* 30 dkg cukor
* 30 dkg kókuszreszelék

a tepsi kikenéséhez:
* vaj
* liszt

a kókuszkrémhez:
* 3 evőkanál finomliszt
* 10 dkg cukor
* 3 dl tej
* 6 dkg kókuszreszelék
* 9 lap zselatin
* 6 dl tejszín

az oldalára:
* 4 evőkanál kókuszreszelék

a tetejére:
* 1 dl tejszínből vert kemény hab
* 6-8 dkg étcsokoládé

5 tojásfehérjét a cukor felével kemény habbá verünk, majd a kókuszreszelék felét lazán beleforgatjuk. Egy sütőlapot vagy a gáz tepsi hátoldalát enyhén bevajazzuk és meglisztezzük. A kókuszos massza felét ráhalmozzuk, és kenegetve kb. 2 centi magas, 21 centi átmérőjű kerek lappá formáljuk. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) 18-20 percig sütjük. A sütőből kivéve a kókuszlapot széles pengéjű késsel azonnal leemeljük, máskülönben odaragad. Ezután a tésztát zsírpapírra fektetjük. Ugyanígy sütjük meg a massza másik felét is, miközben a maradék tojásfehérjét, cukrot és kókuszreszeléket a következő két laphoz összekeverjük, majd ezeket is megsütjük. A lisztet a cukorral meg egy kevés tejjel simára dolgozzuk, azután a többi tejet is beleöntjük. Szüntelenül kevergetve fölforraljuk, és 2-3 perc alatt sűrűre főzzük. A tűzről lehúzva a kókuszreszeléket is hozzáadjuk, majd hagyjuk kihűlni. A zselatinlapokat egy lábasban hideg vízbe áztatjuk. Fontos, hogy a lapokat egyesével rakjuk a vízbe, mert így oldódnak majd a legjobban. Amikor a zselatin meglágyult, a vizet leöntjük róla, kissé ki is nyomkodjuk. Utána tűzre tesszük, és kis lángon, kevergetve föloldjuk. A tejszínből kemény habot verünk, amiből először egy keveset az olvasztott zselatinnal meg a sűrű kókuszkrémmel összekeverünk, végül a többi tejszínhabot is óvatosan beleforgatjuk. Egy 21 centi átmérőjű tortakarikát tányérra fektetünk, és zsírpapírral körben kibéleljük úgy, hogy a peremén magasabb legyen, mert a tortánk a formánál magasabb lesz. Az aljára óvatosan - nehogy eltörjük - egy kókuszlapot fektetünk, amire szűk egyharmadnyi krémet simítunk. A rétegezést úgy folytatjuk, hogy a tetejére a negyedik kókuszlap kerüljön. A kész tortáról a karikát óvatosan leemeljük, és a papírt is lehúzzuk. Az oldalát a maradék krémmel körbekenjük és a kókuszreszelékkel megszórjuk. Hűtőszekrényben kb. 1 órát dermesztjük, végül tejszínhabbal meg reszelt csokoládéval díszítve tálaljuk. Forró vízbe mártott késsel 10 nagy szeletre vághatjuk.

Tejszínes túrótorta


az omlós tésztához:
* 5 dkg cukor
* 10 dkg vaj
* 15 dkg finomliszt
* 1 tojássárgája
* fél citrom reszelt héja

a piskótához:
* 2 tojás
* 2 csapott evőkanál cukor
* 2 evőkanál finomliszt
* 1 kiskanál kakaópor

a töltelékhez:
* 6-8 dkg mazsola
* 30 dkg tehéntúró
* fél citrom reszelt héja
* 2-3 evőkanál porcukor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 1 púpozott evőkanál zselatinpor
* 4 dl tejszín

a megkenéséhez:
* 1 púpozott evőkanál sárgabaracklekvár

a díszítéshez:
* 1 kiskanál zselatinpor
* 2 dl tejszín
* néhány citromkarika
* 5-5 dkg pörkölt mogyoró és étcsokoládé

Az omlós tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, hűtőszekrényben fél órán át pihentetjük. Ezalatt elkészítjük a piskótát: a tojások sárgáját a cukor egyharmadával fehéredésig keverjük. A tojásfehérjét a többi cukorral kemény habbá verjük. A lisztet a kakaóporral összekeverjük. A kétféle tojásos masszát laza mozdulatokkal egymásba forgatjuk, közben a kakaós lisztet is beleszórjuk. Egy tepsit sütőpapírral kibélelünk, egy 24 centi átmérőjű tortakarikát ráteszünk, és körberajzoljuk. A piskótamasszát a közepére halmozzuk, majd egyenletesen, a kör nagyságának megfelelően szétkenjük. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 15 percig sütjük. A papírt még forrón lehúzzuk róla, és a tésztát a tortakarikával kiszúrjuk, így leesik a túlfolyt rész. Az omlós tésztát ugyancsak kör alakúra lapítjuk, változatlan lánggal kb. 18 percig sütjük, még melegen kiszúrjuk. A töltelékhez a mazsolát annyi vízben, amennyi ellepi, felforraljuk, levében hűlni hagyjuk, végül jól lecsöpögtetjük. A túrót szitán áttörjük, a citromhéjjal, a porcukorral meg a vaníliás cukorral ízesítjük, a mazsolát hozzáadjuk. A zselatint 1 deci hideg vízben néhány percig duzzasztjuk, utána kevergetve addig melegítjük, amíg föloldódik. Kissé hűlni hagyjuk, ezalatt a tejszínt kemény habbá verjük. Utóbbit a túrókrémbe keverjük, az olvasztott zselatint belecsorgatjuk. Az omlós tésztát a tortakarikába tesszük, baracklekvárral megkenjük. A túrókrém felét rásimítjuk, a piskótalapot ráfektetjük, majd a maradék túrókrémmel megkenjük. Hűtőszekrényben 2-3 órán át dermesztjük, utána forró vízbe mártott késsel körbevágjuk, a formát a tortáról leemeljük. A díszítéshez a zselatint fél deci vízben föloldjuk, majd a kemény habbá vert tejszínbe csorgatjuk. A felét a torta oldalára és tetejére kenjük, a többit csillagcsöves habzsákba töltjük és a tetejére nyomjuk. A karikákra szelt citromot kis cikkekre vágjuk, a tortát ezzel díszítjük. A mogyorót meg az étcsokoládét durvára vágjuk, és körben a torta oldalára tapasztjuk. l órára hűtőbe tesszük, hogy a díszítés is megszilárduljon.

Túrópuding eperrel


a tésztához:
* 25 dkg tehéntúró
* 6 evőkanál porcukor
* 1 citrom reszelt héja
* 1 csomag vaníliás cukor
* 2 dkg zselatinpor
* 4 dl tejszín
* 25 dkg eper

az öntethez:
* 25 dkg eper
* 5 evőkanál cukor

A túrót áttörjük, és a porcukorral, a citromhéjjal meg a vaníliás cukorral ízesítjük. A tejszínt kemény habbá verjük. A zselatint 1 deci hideg vízbe áztatjuk, majd lassan melegítve föloldjuk. Az epret megmossuk, lecsumázzuk, a nagyobb szemeket félbevágjuk, a többit egészben hagyjuk. A túróba óvatosan beleforgatjuk a tejszínhabot meg az epret, azután a zselatint is belecsorgatjuk. Egy kb. 1 literes űrtartalmú, alufóliával kibélelt tűzálló tálba simítjuk, hűtőszekrényben megdermesztjük, végül deszkára borítjuk. Eperöntetet kínálunk hozzá, ami úgy készül, hogy az epret villával összetörjük, és a cukorral ízesítve 2-3 percig főzzük, utána hűlni hagyjuk. Akkor jó, ha a szörphöz hasonló állagú.

Túrós rétes


* 35 dkg sovány túró
* 5 dkg vaj
* 10 dkg porcukor
* 2 dkg mazsola
* 1 dkg gríz
* 1 citrom
* 2 tojás
* 1,5 dl tejföl

Egy keverőtálban jól elkeverjük a vajat a porcukorral és a tojássárgájával, amit reszelt citromhéjjal ízesítünk. Hozzákeverjük a grízt, az áttört túrót, a tejfölt, a beáztatott mazsolát és a porcukorral kemény habbá vert fehérjét. Könnyedén összekeverjük és az előkészített rétes- lapokat ezzel a töltelékkel megtöltjük.

Vaníliás roló


* 50 dkg mélyhűtött leveles tészta
* 1 tojássárgája
* 2 evőkanál tej
* 3 evőkanál cukor. A töltelékhez: 25 dkg krémalap
* 1 csomag vaníliaízű pudingpor
* 2 evőkanál cukor
* 3 dl tej
* 15 dkg porcukor
* 1 csomag vaníliás cukor

A mélyhűtött tésztát felengedés után lisztezett gyúródeszkára fektetjük, és téglalapokat nyújtunk belőle. A kinyújtott tésztából csíkokat vágunk, és spirálformában, hogy a rétegek egymást átfedjék, feltekerjük a sütőformára. A tojássárgáját összekeverjük a két evőkanál tejjel, a vágási éleket kihagyva megkenjük a roládokat, majd 2 evőkanál cukorral megszórjuk. Az elkészített roládokat egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra helyezzük úgy, hogy a tésztavég alul legyen. Előmelegített sütőben, 200 °C-on, kb. 20 percig sütjük. Ezután még melegen lehúzzuk a formáról, és lehűtjük. A pudingport simára keverjük a cukorral, a tejjel, és felfőzzük. A krémalapot a porcukorral és a vaníliás cukorral kihabosítjuk, majd hozzákeverjük a kihűlt pudingot, és összedolgozzuk. A krémet csillagcsővel ellátott nyomózsákba tesszük, és megtöltjük a rolókat.

Legyezötorta


a tésztához:
* 8 tojás
* 16 dkg cukor
* 14 dkg finomliszt
* 2 dkg cukrozatlan kakaópor

a tepsi kikenéséhez:
* vaj
* liszt

a krémhez:
* 2 dl tej
* 1 dl erős kávé
* 1 csomag (4 dkg) vaníliás pudingpor (főzni való)
* 2 tojás
* 16 dkg cukor
* 25 dkg vaj

az oldalára:
* 10 dkg kekszmorzsa

5 tojássárgáját 3 deka cukorral habosra keverünk. 5 tojásfehérjét 7 deka cukorral kemény habbá verünk. 8 deka lisztet a kakaóval összeforgatunk. A kétféle tojásos masszát laza mozdulatokkal elkeverjük, közben apránként a kakaós lisztet is hozzáadjuk. Két nagy tepsit sütőpapírral kibélelünk, majd egy-egy 23 centi átmérőjű kört rajzolunk rájuk; de az is jó, ha a tepsiket ugyanilyen méretben kivajazzuk, és liszttel behintjük. A masszát elfelezve ráhalmozzuk, egyenletesen elkenjük. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 160 °C) kb. 18 perc alatt megsütjük. Ezalatt a maradék 3 tojásból, 6 deka lisztből és ugyanennyi cukorból a fentivel megegyező módon piskótatésztát készítünk (azért nem egyszerre keverjük össze, nehogy állás közben összeessen); sütőpapírral bélelt nagy tepsire simítjuk, és az előbbihez hasonlóan megsütjük. A krémhez a tejet a kávéval, a pudingporral, a tojásokkal meg a cukorral sűrűre főzzük. Megvárjuk, amíg kihűl, majd apránként a habosra kevert vajhoz adjuk. A világos piskótát egyenlő széles szalagokra vágjuk, a krémmel megkenjük. Egyet csigavonalban föltekerünk, és a másodikat már e köré csavarjuk. Ezt egészen addig folytatjuk, amíg egy 23 centis korongot ad ki. A két kerek kakaós piskótalapot a tortakarikával kiszúrjuk, így az esetleg túlfolyt részek leesnek róla. Az egyiket vékonyan megkenjük a kávékrémmel, a töltött tésztakorongot ráillesztjük. A másik kakaós lapot is megkenjük vékonyan krémmel, és ezzel az oldalával lefelé a tetejére borítjuk. Végül az egész tortát vékonyan körbekenjük a krémmel, és a tetejére rács alakban díszítést is nyomunk belőle. A torta oldalára darált, pirított mandulát tapasztunk, majd hűtőszekrényben dermedni hagyjuk.

Lajcsi szelet


* 3 tojás
* 3 evőkanál méz
* 15 dkg kristálycukor
* 45 dkg liszt
* 1 csomag sütőpor
* 35 dkg margarin
* 1 csomag vaníliás puding
* 1 csomag puncsízű puding
* 8 dl tej
* 25 dkg porcukor
* 1 tábla tortabevonó
* 1 evőkanál étolaj

A tojást. a mézet és a kristálycukrot 15 dkg margarinnal gőz fölött simára keverjük. A tűzről levéve hozzáadjuk a lisztet és a sütőport. Az így kapott tésztát három részre osztjuk, és fél cm-es lapokra nyújtjuk, majd a lapokat kisütjük. A pudingokat külön-külön 4-4 dl tejjel sűrűre főzzük és hagyjuk kihűlni. 20 dkg margarint a porcukorral habosra keverünk, és a kihűlt pudinghoz adjuk. A krémmel megtöltjük a lapokat úgy, hogy alulra a puncsréteg, felülre a vaníliaréteg kerül. A tortabevonót gőz fölött megolvasztjuk és hozzáadjuk az étolajat. Ezzel vonjuk be a sütemény tetejét. Vizes késsel szele- teljük.

Krémesek


az eredeti francia krémeshez:
* 1 csomag (50 dkg) fagyasztott vajastészta
* 4 evőkanál sárgabaracklekvár
* 6 dl tej
* 18 dkg + 1 evőkanál cukor
* 2 csomag (8 dkg) főzni való vaníliás pudingpor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 2 tojás
* 3 dl tejszín
* 1 púpozott evőkanál zselatinpor

a hagyományos krémeshez:
* 1 csomag (50 dkg) fagyasztott vajastészta
* 4 tojásfehérje
* 3 púpozott evőkanál cukor
* 3 dl tej
* fél csomag (2 dkg) vaníliás pudingpor (főzni való)
* 3 dkg finomliszt
* 1 csomag vaníliás cukor

a tészta kinyújtásához:
* liszt

A tésztát mindkét változathoz ugyanúgy sütjük meg: szobahőmérsékleten majdnem teljesen fölengedjük, majd kb. 0,5 centi vastagra, pontosan kétszer akkorára nyújtjuk, mint egy kisebb tepsi. Utána széltében elfelezzük, villával megszurkáljuk, és mindkettőt előmelegített sütőbe toljuk. Nagy lánggal (220 °C; légkeveréses sütőben 200 °C) kb. 18 percig sütjük, majd megvárjuk, amíg kihűl. Az eredeti francia krémeshez a sült lapokat széltében elfelezzük, így 4 tésztalapunk lesz. A baracklekvárt egy evőkanál cukorral fölforraljuk, és azon forrón a lapokra kenjük. 1 deci tejet 1 evőkanál cukorral, a vaníliás pudingporral, a vaníliás cukorral meg a tojásokkal simára keverünk. A többi tejet a maradék cukorral fölforraljuk, a tojásos masszát beleöntjük. Állandóan kevergetve fél percig főzzük, és a tűzről levéve hűlni hagyjuk. A tejszínt kemény habbá verjük. A zselatint 1 deci hideg vízbe áztatjuk, majd melegítve feloldjuk. Mielőtt megdermedne, a tejszínbe csorgatjuk, és a vaníliás krémbe forgatjuk. A sült tésztalapokat a krémmel rétegezve egymásra fektetjük úgy, hogy a tetejére tészta kerüljön, amit előre fölvágunk. Dermedni hagyjuk, végül a tetejére porcukrot szitálunk, forró vízbe mártott késsel a tetők mentén fölszeleteljük. A hagyományos krémeshez a krémet ugyanúgy főzzük meg, mint a képviselőfánkhoz. Még forrón két tésztalap közé töltjük - a felső lapot itt is előre fölvágjuk -, dermedni hagyjuk, porcukorral meghintve tálaljuk.

Dobostorta


A tésztához:
* 6 tojás
* 12 dkg porcukor
* 4 dkg vaj
* 12 dkg finomliszt

A tepsi kikenéséhez:
* vaj
* liszt

A krémhez:
* 4 tojás
* 20 dkg porcukor
* 24 dkg vaj
* 3 dkg kakaópor
* 1 csomag vaníliás cukor
* 20 dkg étcsokoládé

A karamellhez:
* 12 dkg cukor

A tésztához a tojások sárgáját a cukor egyharmadával habosra keverjük. A tojásfehérjét a maradék cukorral habbá verjük. A kétféle masszát óvatosan egymásba forgatjuk, közben az olvasztott vajat belecsurgatjuk, apránként a lisztet is hozzáadjuk. Egy sütőlemezt vagy egy nagy tepsi hátoldalát 23 centi átmérőjű tortakarika nagyságának megfelelően bevajazunk, enyhén meglisztezzük. A tészta hatodát rákenjük, előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 C) kb. 12 percig sütjük. Amint a sütőből kivettük, a lapot késsel kissé megemeljük, majd félretéve hűlni hagyjuk. A maradék tésztából ugyanígy még öt lapot sütünk. A krémhez a tojásokat a fele porcukorral vízgőz fölött sűrűre főzzük, kevergetve kihűtjük. A vajat a maradék porcukorral, a kakaóval meg a vaníliás cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a cukros tojást, majd a puha (olvasztott) csokoládét is beledolgozzuk. Ebből a krémből 4 evőkanálnyit kiveszünk, félretesszük. A többivel megkenünk öt lapot, és egymásra illesztjük. Hűtőszekrényben dermedni hagyjuk, majd a félretett krémmel az oldalát körbekenjük; a torta tetejére pedig csillagcsöves habzsákból kis halmokat nyomunk belőle. Újra hűtőbe tesszük. A karamellhez a cukrot serpenyőbe szórjuk, és kis lángon, kevergetve aranysárgára pirítjuk. Utána az utolsó tortalapra öntjük, egyenletesen elkenjük. Még mielőtt teljesen megkötne, forró vízbe (esetleg olajba) mártott késsel 16 szeletre vágjuk. Megvárjuk, amíg az égetett cukormáz teljesen megkeményedik, végül kissé állítva - pontosabban a krémhalmoknak támasztva - a torta tetejére rakosgatjuk.
Tárhely bérlés - Domain foglalás - Virtuális szerver - Szerver bérlés